top of page

ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ

ПРОГРАМА ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

ПРОГРАМА

експериментального дослідження з теми

«Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи

особистісного розвитку та творчої самореалізації»

Каховської районної ради

Херсонської області

                                                                   

Малокаховська

загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів

Каховської районної ради

Херсонської області

2016 р.

 

Освітній заклад, на базі якого буде проводитись експеримент.

Малокаховська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Каховської районної ради Херсонської області

Керівник експерименту.

Шевченко Ірина Іванівна, директор школи, вчитель вищої категорії, «Старший вчитель»

Науковий консультант.

Слюсаренко Ніна Віталіївна, доктор педагогічних наук

 

Основні ідеї експерименту.

Соціально-економічні перетворення, які здійснюються в Україні, зумовлюють значні зміни в розвитку системи освіти. Основні сучасні нормативні документи серед стратегічних завдань реформування освіти визначають: відхід від авторитарної педагогіки; створення умов для формування активної, самостійної, відповідальної, творчої особистості, здатної до самоосвіти, саморозвитку; забезпечення умов для реалізації та самореалізації сутнісних сил дитини у різних видах її діяльності. Про це свідчать положення «Державної національної програми «Освіта» (ХХІ століття)», «Національної доктрини розвитку освіти України у ХХІ столітті», «Концепції загальної середньої освіти (12-річної школи)», Державний стандарт початкової освіти, Державний стандарт базової та повної загальної освіти,  указ Президента від 30.09.2010 №928 «Про заходи щодо забезпечення пріоритетності розвитку освіти в Україні».

Виконати поставлене завдання неможливо без переосмислення педагогічного досвіду минулого, який збагачує сучасну педагогіку новими фактами, дає змогу прогнозувати її майбутній розвиток.

На особливу увагу в цьому аспекті заслуговують ідеї західно-європейської теорії вільного виховання, яка досягла найбільшого розквіту у період кінця ХІХ – першої третини ХХ століття.

 

В українській педагогічній науці західноєвропейська теорія вільного виховання була предметом уваги вчених у дореволюційні і перші післяреволюційні роки і, починаючи з часів перебудови, знову викликає постійно зростаючий інтерес.

В останні роки ідеї теоретиків вільного виховання привертають увагу багатьох науковців. Різні аспекти цієї проблеми розкриті у низці дисертаційних досліджень: ідея гуманізації школи в кінці ХІХ – початку ХХ століття розглядалася Т. Петровою; проблема гуманізації шкільного навчання у спадщині Бременської педагогічної школи початку ХХ століття досліджувалася С. Бєловою; педагогічні погляди окремих зарубіжних представників вільного виховання того ж періоду (С. Френе, М.Монтессорі, Р.Штайнер, Дж.Дьюї, Г.Вінекен) вивчалися П. Браїловською, І. Дичьківською, О. Іоновою, В. Коваленком, Л. Образцовою та ін.

 

Межа XIX–XX століть стала періодом своєрідної наукової революції в педагогіці, що поклала початок формуванню науково-педагогічних парадигм, визначила характер освіти у розвинених країн протягом усього століття. З іншого боку, на думку сучасних дослідників (Днепров Е. Д., Корнетов Р. Б. та ін.), вітчизняна педагогіка зазначеного періоду розвивалася у взаємодії із західною. Саме у ці роки намітилися перші шляхи співробітництва педагогічної громадськості різних країн і виникли можливості інтеграції культур.

Цей період представлений яскравим спектром педагогічних концепцій і навчальних проектів, котрі стали основою альтернативних педагогічних рухів у різних країнах, дали поштовх розвитку гуманістичної педагогіки, а сьогодні можуть слугувати фундаментом для формування нових напрямів педагогічної теорії та практики.

До ідей гуманізму і свободи розвитку дитячої особистості зверталися у своїх роботах: З. Борисова, І. Зязюн, М. Євтух, В. Пікельна, Б. Ступарик, О. Сухомлинська, Т. Сухотіна, Т. Сущенко, М. Ярмаченко та ін.
Окремі аспекти гуманістичної педагогіки знайшли відображення у підручниках і навчальних посібниках до курсів історії зарубіжної та порівняльної педагогіки В. Кравця, А. Сбруєвої та ін.

Отже, інтенсивний розвиток ідей гуманістичної педагогіки, який викликає посилення інтересу до теорії вільного виховання та об’єктивна необхідність вивчення історичного досвіду розвитку ідей вільного виховання у вітчизняній і зарубіжній педагогіці з одного боку, а з іншого – недостатнє розкриття у педагогічних дослідженнях проблем вільного виховання зумовили вибір теми експериментальної роботи «Школа вільного розвитку».

 

Об'єкт дослідження – навчально-виховний процес сучасної загальноосвітньої школи. 

Предмет дослідження – зміст, форми і методи формування освітньої траєкторії учнів в школі особистісного розвитку та творчої самореалізації.

Мета дослідження: змоделювати та експериментально перевірити процес формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

 

На основі  визначеної  мети  обґрунтовані  наступні  завдання дослідження:

  • з'ясувати сутність процесу формування освітньої траєкторії учня як соціально-педагогічної проблеми;

  • проаналізувати психофізичні, індивідуальні особливості дитини, вплив внутрішнього та зовнішнього середовища на її розвиток;

  • виділити критерії, показники та ознаки рівнів результативності діяльності  школи особистісного розвитку та творчої самореалізації;

  • обґрунтувати та експериментально перевірити модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації;

  • розробити  методичні  матеріали  щодо формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

 

Теоретичну основу дослідження становлять положення про сутність розвитку і саморозвитку особистості (Е. Клапаред, С. Максименко, С. Рубінштейн, Е. Торндайк, В. Штерн), концепція особистісно-орієнтованого виховання (І. Бех), загальна теорія педагогічної діяльності (Ю. Бабанський, І. Бех, І. Зязюн),  прогресивні ідеї вітчизняних освітніх діячів першої третини ХХ століття, спрямовані на гуманізацію навчально-виховного процесу, висвітлені у дисертаційних дослідженнях Н. Бєлкіної (М. Демков), Г. Головка (Я. Мамонтов), Г. Груць, Т. Пінчук, О. Таран, (С. Русова), О. Неживого, (В. Дурдуківський), Л. Ніколенко (Я. Чепіга); Н. Сікорської (С. Русова, О. Духнович) та ін; у роботах Є. Коваленко (С. Русова), І. Зайченка, Ж. Ільченко (Я. Чепіга, С. Русова).

До історіографічних праць,  що дають можливість проаналізувати ставлення вітчизняних вчених до ідей теорії вільного виховання, належать дослідження О. Бабіної, В. Білавич, В. Боброва, С. Вдович, О. Велемець, О. Винничук, Л. Вовк, І. Гавриш, О. Гриви, Л. Дровозюк, Т. Завгородньої, В. Кеміня, І. Лікарчука, Л. Потапової, Т. Равчиної, О. Сухомлинської, П. Ходанич, В. Хомич, О. Цвігун, М.Ярмаченка та ін.

 

Методологічну основу дослідження складають: теорія наукового пізнання; принципи антропоцентризму, історизму, детермінізму, об’єктивності, доказовості, системності, науковості; теорія самоцінності і унікальності дитячої особистості; положення про загальнолюдські цінності, про зв’язок історії з сьогоденням; ідея доцільності творчого використання науково-педагогічного доробку зарубіжних і вітчизняних педагогів минулого в сучасній практиці освіти й виховання; положення компаративістики як науки про зіставлення особливостей загальних і окремих тенденцій, законів та закономірностей розвитку освіти у світовому і національному масштабах.

 

Специфіка об’єкта і предмета дослідження визначили необхідність використання комплексу взаємопов’язаних методів дослідження:

  • теоретичні: аналіз і узагальнення філософської, психолого-педагогічної, методичної літератури, вивчення нормативних документів для визначення стану і теоретичного обґрунтування проблеми формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації; моделювання для розробки школи особистісного розвитку та творчої самореалізації;

  • емпіричні: педагогічні спостереження, бесіда, анкетування учнів для виявлення стану сформованості освітньої траєкторії учня; анкетування вчителів, метод ранжирування параметрів та метод експертних оцінок з метою побудови моделі школи особистісного розвитку та творчої самореалізації; педагогічний експеримент та самооцінка для визначення результативності організації формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації; моделювання для розробки школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  • статистичні: методи математичної статистики для кількісного аналізу експериментальних даних та встановлення достовірності висновків дослідження.

 

Наукова новизна дослідження:

  • вперше обґрунтовано та експериментально перевірено модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації;

  • уточнено дефініції «освітня траєкторія учня», «модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації», «ідеї вільного виховання», «творча самореалізація учня»;

  • конкретизовано критерії, показники та ознаки рівнів результативності діяльності школи особистісного розвитку та творчої самореалізації;

  • подальшого розвитку набули положення теорії особистісного розвитку учня.

 

Практичне значення дослідження полягає у розробці комплекту методичних  матеріалів щодо формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації, які можуть бути використані як у загальноосвітніх закладах, так і в системі вищої освіти у процесі навчання майбутніх учителів.

Термін проведення експерименту: 2016-2021 роки.

 

Очікувані результати:

Позитивні:

  • сформуються життєві компетентності учня, спроможність до самоосвіти, самоорганізації, саморозвитку;

  • підвищиться самооцінка, інтерес до життя, сформується здатність творення особистістю свого майбутнього;

  • учні набудуть життєвого досвіду в умовах мінливого соціального простору;

  • зросте імідж навчально-виховного закладу.

 

Негативні:

  • відсутність явних позитивних зрушень в розвитку життєвих компетентностей учнів внаслідок неможливості повної реалізації особистісних потенційних можливостей;

  • несприятливе управлінське забезпечення експерименту на кожному з етапів проведення, що обмежить  вирішення його завдань;

  • неможливість практично реалізувати програму дослідно-експериментальної роботи через наявність розбіжностей між наукою і освітньою практикою;

  • психолого-педагогічне відстеження особистісного розвитку та творчої самореалізації учнів буде неповним і неточним у зв’язку з недосконалістю сучасних діагностичних методів.

ЗВІТНІ МАТЕРІАЛИ ВИКОНАННЯ  І етапу
ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

Звіт про виконання І етапу дослідно-експериментальної роботи

“Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи

 особистісного розвитку та творчої самореалізаціїˮ

 на базі Малокаховської ЗОШ І-ІІІ ступенів

 

На виконання наказу управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 17 жовтня 2016 року № 290 «Про здійснення інноваційної діяльності у закладах області у 2015/2016 н.р. та завдання на 2016/2017 навчальний рік» на базі Малокаховської ЗОШ І−ІІІ ступенів Каховської районної ради проводиться дослідно-експериментальна робота за темою “Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізаціїˮ.  Термін проведення експерименту з вересня 2016 року по травень 2021 року.

Науковий керівник  - Слюсаренко Н.В., доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки, менеджменту освіти й інноваційної діяльності. Зараз працює професором кафедри педагогіки, менеджменту освіти й інноваційної діяльності КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти» (за сумісництвом) та професором кафедри педагогіки, психології й освітнього менеджменту Херсонського державного університету.

 На сучасному етапі розвитку суспільства, коли відбуваються глобальні інтеграційні процеси, проблема соціалізації особистості є надзвичайно актуальною, передусім, це стосується соціалізації підлітків, бо саме у цей період життя людини закладаються основи особистості, її здатність до адекватної оцінки суспільних процесів, уміння застосовувати набутий досвід для розгортання своєї життєдіяльності. Тому пошук технологій супроводу соціального становлення особистості, її соціальної адаптації стає важливим аспектом сучасної школи.

 Об'єкт дослідження – навчально-виховний процес сучасної загальноосвітньої школи.

 Предмет дослідження – зміст, форми і методи формування освітньої траєкторії учнів в школі особистісного розвитку та творчої самореалізації.

Мета дослідження: змоделювати та експериментально перевірити процес формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

Індивідуальна освітня траєкторія – це персональний шлях реалізації особистісного потенціалу кожного учня в освіті. У тісній співпраці з учнем та його батьками кваліфікований педагог або група педагогів мають визначити основні нахили, таланти, здібності дитини. І лише врахувавши побажання школяра, скласти особливий індивідуальний план розвитку дитини.

 

На І (мотиваційно-організаційному) етапі експерименту (з 01 вересня по 31 грудня 2016 року) перед педагогічним колективом закладу було поставлено наступні завдання:

  1. Проаналізувати науково-методичну літературу та педагогічний досвід щодо формування освітньої траєкторії учня.

  2. Визначити педагогічні основи формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  3. Здійснити діагностику готовності педагогічного колективу до проведення експериментальної роботи.

  4. Обґрунтувати тему дослідження. Визначити мету і завдання дослідження.

  5. Створити нормативно-правове забезпечення експерименту.

  6. Розробити програму дослідно-експериментальної роботи.

 

Відповідно до програми І етапу було:

  • проаналізовано науково-методичну літературу та передовий педагогічний досвід з метою вивчення стану розробленості проблеми формування освітньої т траєкторії учня. Предметом особливої уваги колективу школи стали праці вчених, присвячені різним аспектам теорії педагогічної інноватики, педагогічної майстерності, самоосвітньої діяльності вчителів (Е. Клапаред, С. Максименко, С. Рубінштейн, Е. Торндайк, В. Штерн), концепції особистісно-орієнтованого виховання (І. Бех), загальної теорії педагогічної діяльності (Ю. Бабанський, І. Бех, І. Зязюн),  прогресивних ідей вітчизняних освітніх діячів першої третини ХХ століття, спрямовані на гуманізацію навчально-виховного процесу, висвітлені у дисертаційних дослідженнях Н. Бєлкіної (М. Демков), Г. Головка (Я. Мамонтов), Г. Груць, Т. Пінчук, О. Таран, (С. Русова), О. Неживого, (В. Дурдуківський), Л. Ніколенко (Я. Чепіга); Н. Сікорської (С. Русова, О. Духнович) та ін; у роботах Є. Коваленко (С. Русова), І. Зайченка, Ж. Ільченко (Я. Чепіга, С. Русова).

Проведений аналіз теоретичних розвідок учених, досвіду підвищення професійної компетентності вчителів у системі самоосвіти дозволяє нам підійти до створення банку даних з проблеми дослідження. Його укладання буде продовжуватися й на другому діагностично-пошуковому етапі (з 01.01.17 по 31.08.2018 року) Педагоги укладають портфоліо педагогічних інновацій і папки-скарбнички, активно використовуючи Інтернет-ресурси.

  • розроблено нормативно-правове забезпечення дослідно-експериментальної роботи, зокрема, локальні нормативно-правові документи на рівні ЗНЗ (вересень 2016 р.) – Положення про дослідно-експериментальну творчу групу;

  • вивчено стан психологічної готовності педагогічних працівників до інноваційної діяльності та проведено анкетування учнів з метою вивчення потреб (Шевченко Д.В. практичний психолог школи). За результатами анкетування 65% респондентів упевнені в успішному результаті задуманого, їм властиві пошук інформації для думки про свої успіхи, рішучість в невизначених ситуаціях, схильність до розумного ризику, готовність узяти на себе відповідальність, велика наполегливість при прагненні до мети, адекватний середній рівень домагань, який підвищують після успіху і знижують після невдачі;

  • тренінг “Готовність учителя до інноваційної діяльностіˮ (Шевченко Д.В. практичний психолог школи), який допоміг з’ясувати у педагогів мотиваційно-ціннісне ставлення до професійної діяльності, володіння ефективними способами і засобами досягнення педагогічних цілей, здатності до творчості і рефлексії.

  • проведено заходи з проблеми експерименту:

  • методична рада, де слухалися питання “Формування освітньої траекторіїˮ, “Особистісний розвиток учня”;

  • науково-методична рада щодо забезпечення сприятливих організаційно-педагогічних умов реалізації завдань І етапу експерименту;

  • інструктивно-методичні наради адміністрації за участю членів Ради школи, де обговорено тематику, проблематику дослідження,питання практичної реалізації ідей співробітництва та партнерства, саморегулювання і самоуправління професійно-педагогічною діяльністю вчителів в умовах дослідно-експериментальної роботи;

  • сформовано дослідно-експериментальну, що сприяло активізації інноваційної діяльності педагогів, їх залученню до наукового дослідження;

  • організовано самоосвітню роботу педагогів, а саме: укладено індивідуальні плани самоосвіти з урахуванням тематики і проблематики дослідження, завдань І етапу експерименту (жовтень2016-червень2017 року)

  • проведено науково-методичні консультації з метою підготовки педагогів до участі в дослідно-експериментальній роботі та реалізації завдань експерименту відповідно до професійних запитів і потреб;

  • здійснено інформаційне забезпечення дослідно-експериментальної роботи, що передбачало оновлення структури науково-методичної роботи в школі з урахуванням завдань експерименту, організацію та проведення науково-методичних заходів з проблеми дослідження, а саме (жовтень 2013 р. – червень 2014 р.):

  • співбесіди (індивідуальні, групові) з членами педагогічного колективу про роль та значення інноваційної діяльності, як засобу задоволення запитів і потреб учнів, їхніх батьків щодо здобуття якісної освіти;

  • засідання методичних об’єднань, на яких педагоги обмінювалися кращим педагогічним досвідом розроблення й реалізації індивідуальних науково-методичних проектів упровадження інновацій за технологією проектно-впроваджувальної діяльності (О. Стеф’юк, Г. Гречук, учителі-методисти);

  • взаємовідвідування з наступним проблемно орієнтованим аналізом (самоаналізом) уроків, позакласних заходів, розроблених з використанням технологій проектного, проблемного, інтерактивного навчання та інформаційно-комунікаційних технологій;

  • організовано науково-методичний супровід дослідно-експериментальної роботи відповідно до річного плану роботи Херсонської академії неперервної освіти

 

З метою підвищення рівня професійної компетентності педагогічного колективу, у рамках проекту постійно проводились консультації з науковим керівником в режимі on-line спілкування.

Оновлено сайт школи, уведено структурний компонент “Експериментальна робота”, що містить наступні елементи: технологічний паспорт інновації, нормативні документи, експериментальна робота (висвітлюються проведені заходи з теми експерименту, розміщуються статті, презентації), фотоматеріали.

 

На діагностично-пошуковому етапі (з 01.01.17 по 31.08 2018 року) планується:

  1. Обрати діагностичні методики для вивчення стану навчально-виховного процесу в сучасній загальноосвітній школі, розробити анкети, плани проведення  інтерв'ю.  

  2. Конкретизувати критерії, показники та ознаки рівнів результативності діяльності школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  3. Здійснити діагностику стану навчально-виховного процесу в Малокаховській загальноосвітній школі.

  4. Розробити модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  5. Підвести підсумки діагностично-пошукового етапу дослідно-експериментальної роботи.

РОБОТА НАД ІІ ЕТАПОМ 

ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

ВИСТУП

заступника директора з НВР Малокаховського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Пендальчук І.А. на науково-методичній раді з теми «Інноваційна діяльність»

Відповідно до наказу управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 17 жовтня 2016 року № 290 «Про здійснення інноваційної діяльності у закладах області у 2015/2016 н.р. та завдання на 2016/2017 навчальний рік»

Малокаховський НВК розпочав дослідно-експериментальну роботу  «Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації».

Мета дослідження: визначити педагогічні засади процесу формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

Термін проведення експерименту: 2016-2021 роки.

Науковий керівник: Слюсаренко Ніна Віталіївна, доктор педагогічних наук,  професор кафедри педагогіки, менеджменту освіти й інноваційної діяльності.

Згідно з Програмою дослідно-експериментальної роботи НВК знаходиться на діагностично-пошуковому етапі (з 01.01.17 по 31.08.2018 року):

  1. Обрати діагностичні методики для вивчення стану освітнього процесу в сучасній школі, розробити анкети, плани проведення  інтерв'ю.  

  2. Конкретизувати критерії, показники та ознаки рівнів результативності діяльності школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  3. Здійснити діагностика стану освітнього процесу в Малокаховському НВК

  4. Розробити модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

Протягом звітного періоду практичним психологом Єлісєєвою Л.В. було проведено ряд досліджень для учнів:

  • визначення інтелектуальної активності за методикою П.Тюріна «Шахова дошка»: Найбільшим показником став креативний рівень інтелектуальної активності він складає 50 % від загальної кількості респондентів,другим показником евристичний рівень котрий складає 30% ,  а репродуктивний рівень має 20 % учнів;

  • визначення рівня розвитку дрібної моторики рук (тести);

  • методика «Сходинки»;

  • методика “ЧЕТВЕРТИЙ ЗАЙВИЙ”

 

За результатами проведених тестів у першокласників: висока готовність пізнавальних процесів(мислення Психологічна готовність першокласників до навчання у школі , 90% дітей готові до навчання у школі на достатньому рівні, 10% не готові і мають низький рівень  готовності до навчання у школі.

Щодо мотиваційної сфери старшокласників можна сказати, що найпоширенішими мотивами навчальної діяльності учнів є: бажання вступити до інституту, працювати (100 %), бажання стати гарним спеціалістом (100 %), почуття гідності (97 %), прагнення принести користь людям зараз і потім (86 %), застосування знань у побуті, на роботі, удома (78 %). Як бачимо, переважають мотиви саморозвитку, соціально значущі, пізнавальні мотиви, мотиви соціального престижу. На основі вищезазначених проміжних результатів досліджень можемо зробити висновок про те, що в старшокласників соціальна компетентність сформована на рівні вище середнього.

Також Людмилою Володимирівною у батьків учнів та вихованців НВК було вивчено особливості ставлення до власних дітей (автори методики А.Варга, В.Столін). Спираючись на отримані дані зроблено висновок, що більша частина опитаних батьків позитивно ставляться до своїх дітей, вірять в їх здібності та можливості, намагаються підтримати в усіх починаннях. Батьки відчувають себе з дитиною єдиним цілим, прагнуть захистити від труднощів і негараздів життя. З позитивним психологічним налаштуванням батьків учні та вихованці відчувають підтримку з боку близьких та рідних, що допомагає досягати вершин життєвого успіху.

Педагогічний колектив школи протягом ІІ етапу спрямовує свої зусилля на розроблення експериментальної моделі,  суть якої полягає в тому, що  процес навчання спрямовується на розвиток особистості учня, формування вміння  самостійно здобувати  нові знання, адже готуючись до дорослого самостійного життя  сучасна молода людина об’єктивно змушена бути більш мобільною, інформованою, критично і творчо мислячою, а значить - і більш вмотивованою до самонавчання і саморозвитку. Колектив  створює навчально-розвивальне середовище, в якому учні можуть вирішувати творчі пізнавальні завдання на засадах компетентнісного підходу, а саме: учень називає, наводить приклади, характеризує, визначає, розпізнає, аналізує, порівнює, робить висновки та виконує відповідну навчальну роботу під керівництвом педагога має можливість об’єднати та узгодити всі елементи освітнього процесу.

З метою найбільш раціонального й ефективного вирішення актуальних питань експериментально-дослідницького характеру відбувається засідання педрад, метод рад, де розглядалися актуальні питання:

  • «Педагогічний досвід щодо формування освітньої траєкторії та творчої самореалізації учнів на уроках»;

  • «Створення умов для розвитку та самореалізації особистості в умовах використання нових педагогічних технологій» тощо.

Ефективність навчально-виховної роботи закладу значною мірою залежить від злагодженої  співпраці окремих  методичних ланок: у школі діє 4 методичних об’єднань, також організовано роботу творчої групи, яка націлена на вивчення та впровадження основних  питань експерименту. На засіданнях ШМО розглянуті питання:

  • «Переосмислення процесу навчання і виховання національно свідомої мовної особистості на уроках української мови та літератури»;

  • «Навчання та формування творчих здібностей учнів початкових класів»;

  • «Організація роботи з учнями, які мають підвищену мотивацію до навчально-пізнавальної діяльності».

 

Особливе місце в удосконаленні освітнього процесу та підвищенні педагогічної майстерності педагогів займають показові уроки. Тому вагому місце займають показові уроки як для вчителів закладу, так і для вчителів району(проведення майстер-класів, школи ППД).

Протягом 2016-2017 н.р. узагальнено педагогічний досвід роботи учителя математики Пендальчук І.А. з теми «Саморозвиток учня на уроках математики через організацію творчо-пошукової діяльності». У цьому навчальному році узагальнюється досвід учителя української мови та літератури Шевченко І.І. з теми «Технологія життєтворчих проектів на уроках української мови та літератури».

 

Модель сучасного вчителя передбачає готовність до застосування нових освітянських ідей, здатність постійно навчатися, бути у постійному творчому пошуку. Учителі закладу систематично залучалися до прослуховування вебінарів, семінарів, пов’язаних за темою дослідження:

  • Всеукраїнські читання з гуманної педагогіки;

  • Семінар «Інновації в освіті»;

  • «Ейдетика як метод розвитку памяті та покращення педагогічної грамотності в школі. Основи риторики та швидкого читання»;

  • «Методика розвитку критичного мислення учнів у викладанні різних предметів».

 

Для підвищення рівня знань та професійної компетентності вчителі друкують власні наробки, постійно працюють над поповненням власних сайтів і блогів. У 38% учителів є власні сторінки в Інтернеті.

Адміністрація прийняла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Інноваційне проектування на засадах інтегративно-діяльнісної технології в контексті концепції «Нова українська школа» у м. Миколаїв, яка мала на меті показати як змінити українську школу – перейти від простого зубріння та відтворення інформації до розвитку нестандартного мислення та творчості.

 

Плідною є робота з удосконалення системи профільної освіти: узгодження варіативної складової навчального плану із запитами учнів та батьків, створення факультативів та курсів за вибором. Варіативна складова передбачає впровадження курсів за вибором, факультативів, що використовуються для роботи із обдарованими учнями. Так у 2017/2018 навчальному році викладаються курси та факультативи «Аранжування особистості», «Фінансова культура», «Сходинки до вершини «Я», «Українознавство».

У НВК діє наукове товариство «Ерудит», метою якого є виявлення, підтримка обдарованих учнів, створення умов для їх особистого розвитку.

 

Результатом систематичної навчально-виховної роботи учні виявили високі показники за підсумками участі в науково-дослідницьких роботах, олімпіадах, турнірах,  інтелектуальних та творчих конкурсах. Так, працюючи над формуванням освітньої траєкторії кожного учня наш НВК посідає ІІ місце серед шкіл району за підсумками ІІ етапу Всеукраїнських олімпіад. Але ми не зупиняємось на досягнутому, у цьому навчальному році маємо 5 перших місць і 7 учнів будуть представляти Каховський район на області.

Моніторинг вступу випускників до вищих навчальних закладів складає 89%.

Одним із стратегічних пріоритетних  напрямків розвитку  навчального закладу  є створення умов для розвитку учнівського дитячого об’єднання як чинника становлення патріотично – громадянської активності особистості вихованця. У НВК діє учнівська рада «Лідер», волонтерський загін «Відкрите серце». Ми реально діємо, намагаємося зробити світ кращим, красивішим своїми добрими, корисними справами. 

Особливої ваги набула традиційна щорічна батьківська конференція, де педагоги й батьки підсумовують результати спільної діяльності. Вже сталими є сімейні свята «День Вареника», «День гарбуза», «Масляна», «От мира в доме к миру во всем мире» тощо.

Пріоритетним завданням системи сучасної освіти є спрямування учнів на вироблення позитивної мотивації та підвищення інтересу до навчання. Для реалізації даного завдання у НВК двічі на рік відбувається віншування та заохочення талановитої обдарованої молоді: на день Святого Миколая та у червні під час проведення традиційного щорічного фестивалю «Школа власних відкриттів».

  

Протягом звітного періоду здійснювався моніторинг рівня сформованості в учнів соціальної компетентності. У дослідженні взяли участь учні І та ІІ курсів ліцею всіх профілів. Покомпонентний аналіз сформованості соціальної компетентності в учнів І-ІІ курсів дав можливість отримали певні результати. Дослідження ціннісно-мотиваційного компоненту в структурі соціальної компетентності виявило, що найпоширенішими термінальними цінностями, яким надають перевагу випускники ІІ курсу ліцею, є: 11 розвиток (робота над собою, постійне фізичне та духовне вдосконалення), що є умовою можливості пристосуватися до будь-яких соціальних змін, відповідати новим вимогам (94 %); активне діяльнісне життя (повнота та емоційна насиченість життя) як джерело натхнення та нових ідей (97 %). життєва мудрість (зрілість суджень і здоровий глузд, досягнуті життєвим досвідом), а отже й відповідальність за свої вчинки та рішення (91 %); упевненість у собі (внутрішня гармонія, свобода від внутрішніх суперечностей, сумнівів) як основа високої адекватної самооцінки, а відповідно й можливості досягнення поставленої мети (93 %); свобода (самостійність, незалежність у вчинках та судженнях), яка є можливістю робити вибір відповідно до власних індивідуально- психологічних особливостей, потреб, інтересів (71 %); Серед інструментальних цінностей найважливіші місця випускники відводять таким цінностям, як: широта поглядів (уміння зрозуміти чужу точку зору, поважати смаки інших, їхні традиції, звички), що є запорукою ефективної взаємодії з соціумом (95 %); ефективність у справах (працелюбність, продуктивність у роботі), результатом якої є громадське визнання та затребуваність (84,5 %); високі запити (високі вимоги до життя й високі потреби), а відповідно й прагнення до особистісного розвитку та самовдосконалення (84 %). Система ціннісних орієнтацій ліцеїстів-першокурсників близька до системи другокурсників. Проте, якщо в першокурсників на перші позиції виходять цінності особистого життя, то в другокурсників – цінності, пов’язані з професійною самореалізацією. Це може характеризувати учнів як соціально зрілих особистостей, які мають чіткі цілі й обирають адекватні засоби їх досягнення. Щодо мотиваційної сфери ліцеїстів, то найпоширенішими мотивами навчальної діяльності учнів ІІ курсу є: бажання вступити до інституту, працювати (100 %), бажання стати гарним спеціалістом (100 %), почуття гідності (97 %), прагнення принести користь людям зараз і потім (86 %), застосування знань у побуті, на роботі, удома (78 %). Як бачимо, переважають мотиви саморозвитку, соціально значущі, пізнавальні мотиви, мотиви соціального престижу. Порівнюючи результати дослідження мотивів 12 навчання ліцеїстів на І та ІІ курсах, можна виявити наступну закономірність: якщо на І курсі учні більш сконцентровані на самому процесі навчання (учитися пізнавати нове дуже цікаво, приємно – 85 %), то випускники ліцею все більше орієнтуються на результативність їх навчальної діяльності, а саме – вступу до ВНЗ для отримання подальшої якісної освіти й відповідного диплому. Проте, як у першому, так і в другому випадку ми бачимо позитивну мотивацію ліцеїстів до навчання.

Після аналізу операційно-діяльнісного компоненту, ми отримали результати, із яких видно приріст від І до ІІ курсу рівня комунікативних (високий рівень збільшився з 19 % до 38 %, рівень вище середнього – з 48 % до 56 %) та організаторських здібностей (високий рівень збільшився з 25 % до 47 %, рівень вище середнього – з 35 % до 47 %). Такий приріст стосується й адаптивних навичок ліцеїстів (збільшився відсоток ліцеїстів з нормальним рівнем тривожності з 70 % до 95 %). У результаті дослідження особистісного (регулятивного) компоненту соціальної компетентності виявлено, що рівень відповідальності ліцеїстів на ІІ курсі зростає в порівнянні з першим (високий рівень збільшився з 23 % до 38 %, рівень вище середнього – з 50 % до 57 %). Зростає й рівень самоконтролю другокурсників (високий рівень збільшився з 33% до 46%, рівень вище середнього – з 42% до 50%). Проте залишається незначний відсоток учнів з рівнем відповідальності та самоконтролю нижче середнього, що вказує на необхідність додаткових досліджень для з’ясування причин виникнення такого стану. Щодо професійного самовизначення ліцеїстів, то після проведення анкетування ми отримали такі результати: 100 % учнів задоволені обраним для навчання профілем; 97 % визначилися з майбутньою професією чи видом професійної діяльності, якими б хотіли оволодіти в майбутньому; 98 % пов’язують майбутню професію з обраним профілем навчання. Серед мотивів професійного вибору 96 % учнів обрали відповідність інтересам і здібностям, 93 % надали перевагу престижності та оплачуваності. На основі вищезазначених проміжних результатів досліджень можемо зробити висновок про те, що в другокурсників ліцею соціальна компетентність сформована на високому рівні та рівні вище середнього. На основі зазначеного вище можна стверджувати про виконання програми формувального етапу дослідно-експериментальної роботи.

 

Серед вихованців Центру позашкільної освіти було проведено дослідження за допомогою опитувальника особистісної схильності до творчості Г. Девіса. Проаналізувавши результати зроблено висновок, що велика частина вихованців має середній рівень схильності до творчості (48,3%). Тобто, за сприятливих умов вони зможуть проявити свій творчий потенціал, розвинути та доповнити природні задатки. 20,7% вихованців мають високий рівень схильності до творчості. Працювати з творчими особистостями цікаво, але водночас досить складно, адже для творчої дитини характерно: відхилення від шаблону, оригінальність, ініціативність, наполегливість, високу самоорганізацію, працездатність, тобто дивергентне мислення. Досить часто керівники гуртків стикаються з проблемою дисципліни саме з творчими дітьми, адже вони досить імпульсивні та активно намагаються відстоювати свою думку.

 

За допомогою диференціально-діагностичного опитувальника інтересів (ДДО) Є.О.Клімової, опитувальника професійної спрямованості Дж. Голанда з метою вивчення цілей навчання в БНВО та професійної спрямованості відповідно до природних задатків було проведено дослідження серед учнів Центру професійної освіти. Результати дослідження підтвердили, що більшість учнів, які здобувають професію, обрали її відповідно до власних природних задатків та здібностей. 30,1% досліджуваних учнів мають бажання працювати за обраною професією, тобто вони вважають, що саме за допомогою цієї професії вони зможуть реалізуватися, як професіонали та розкрити всі свої можливості та здібності. Майже половина – 43,9 % досліджуваних не визначились чи будуть вони працювати за обраним профілем і 26% учнів впевнені, що професійно свої знання та вміння вони застосовувати не будуть, можливо лише як «хоббі». Проаналізувавши всі отримані дані необхідно зазначити, що майже кожен третій учень цілеспрямовано та виважено обирає навчання у Центрі професійної освіти БНВО та планує працювати за обраною професією.

 

З метою вивчення природних схильностей та професійних задатків учнів вечірньої (змінної) загальноосвітньої школи БНВО проведено дослідження за методикою «Палітра майбутнього». Домінуючим напрямом серед респондентів виявилась соціальна сфера – 40%, 20% підлітків має лідерські та спортивні схильності. Стільки ж опитаних учнів обрали технологічний та творчий напрями, 10% – напрями, що потребують спеціальної освіти. Опитування не виявило учнів, що надали перевагу суспільно-гуманітарному напряму.

ЗВІТНІ МАТЕРІАЛИ ВИКОНАННЯ  ІІ етапу ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

ЗВІТ

про хід дослідно-експериментальної роботи

у Малокаховському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ»

Каховської районної ради Херсонської області

 

Тема дослідно-експериментальної роботи: «Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації».

  1. Наказ управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 17 жовтня 2016 року № 290 «Про здійснення інноваційної діяльності у закладах області у 2015/2016 н.р. та завдання на 2016/2017 навчальний рік»

  2. Малокаховський навчально-виховний комплекс « загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад» Каховської районної ради Херсонської областівулиця Шкільна, б.52, с. Малокаховка, Каховський район, Херсонська область, 74823.

  3. Директор: Шевченко Ірина Іванівна, вища кваліфікаційна категорія, звання «Старший учитель».

  4. Науковий керівник: Слюсаренко Ніна Віталіївна, доктор педагогічних наук,  професор кафедри педагогіки, менеджменту освіти й інноваційної діяльності.

  5. Термін проведення експерименту: 2016-2021 роки.

  6. Відповідно до наказу управління освіти, науки та молоді Херсонської обласної державної адміністрації від 17 жовтня 2016 року № 290 «Про здійснення інноваційної діяльності у закладах області у 2015/2016 н.р. та завдання на 2016/2017 навчальний рік» проводиться експериментально-дослідницька робота у Малокаховському НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів - ДНЗ» Каховської районної ради з теми «Формування освітньої траєкторії учня в умовах школи особистісного розвитку та творчої самореалізації».

 

На ІІ діагностично-пошуковому етапі дослідно-експериментальної роботи педагогічний колектив закладу вирішив такі завдання:

  1. Обрав діагностичні методики для вивчення стану навчально-виховного процесу в сучасній загальноосвітній школі, розробити анкети, плани проведення  інтерв'ю.  

  2. Конкретизував критерії, показники та ознаки рівнів результативності діяльності школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  3. Здійснив діагностику стану освітнього процесу в Малокаховському НВК.

  4. Розробив модель школи особистісного розвитку та творчої самореалізації.

  5. Підвів підсумки діагностично-пошукового етапу дослідно-експериментальної роботи.

РОБОТА НАД ІІІ ЕТАПОМ 

ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

DSCN8955.JPG
IMG-67ec9fd9a9897e7a3ae0e55793834ee9-V.j
IMG-1f93cde22e39c2d792cb427f7b67a729-V.j
IMG-b2bd7e2215e4d49c360268b9d675d891-V.j

ЗВІТНІ МАТЕРІАЛИ ВИКОНАННЯ  ІІІ етапу ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

Педагогічний колектив НВК протягом ІІІ (формувального) етапу спрямував зусилля на забезпечення впровадження експериментальної моделі,  суть якої полягає в тому, що  процес навчання спрямовується на розвиток особистості учня, формування вміння  самостійно здобувати  нові знання, адже готуючись до дорослого самостійного життя  сучасна молода людина об’єктивно змушена бути більш мобільною, інформованою, критично і творчо мислячою, а значить - і більш вмотивованою до самонавчання і саморозвитку.
Колектив  створює навчально-розвивальне середовище, в якому здобувачі освіти можуть вирішувати творчі пізнавальні завдання на засадах компетентнісного підходу, а саме: учень називає, наводить приклади, характеризує, визначає, розпізнає, аналізує, порівнює, робить висновки та виконує відповідну навчальну роботу під керівництвом педагога та за рахунок використання відповідних технічних мережевих засобів, має можливість об’єднати та узгодити всі елементи освітнього процесу.

DSCN0034.JPG
DSCN8973.JPG

ЗВІТНІ МАТЕРІАЛИ ВИКОНАННЯ  IV етапу ДОСЛІДНО-ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНОЇ РОБОТИ

Педагогічний колектив закладу освіти протягом ІІІ (формувального) етапу спрямував зусилля на забезпечення впровадження експериментальної моделі, суть якої полягає в тому, що  процес навчання спрямовується на розвиток особистості здобувача освіти, формування вміння  самостійно здобувати  нові знання, адже готуючись до дорослого самостійного життя сучасна молода людина об’єктивно змушена бути більш мобільною, інформованою, критично і творчо мислячою, а значить – і більш вмотивованою до самонавчання і саморозвитку. Колектив  створює навчально-розвивальне середовище, в якому здобувачі освіти можуть вирішувати творчі пізнавальні завдання на засадах компетентнісного підходу, а саме: здобувач освіти називає, наводить приклади, характеризує, визначає, розпізнає, аналізує, порівнює, робить висновки та виконує відповідну навчальну роботу під керівництвом педагога та за рахунок використання відповідних технічних мережевих засобів, має можливість об’єднати та узгодити всі елементи освітнього процесу.
З метою реалізації завдань ІІІ (формувального) етапу відбувалося змістовне наповнення моделі Школи вільного розвитку, перебудовувався освітній процес, вносилися корективи в управлінську діяльність та методичну роботу. Водночас відбувалося наскрізне психологічне супроводження реалізації моделі.
Школа вільного розвитку, як соціальна інституція, має своє призначення, місію – створити сприятливе освітнє середовище, такі організаційно-педагогічні умови, за яких випускники стануть успішними і конкурентоздатними в суспільстві.
У конкурентному, інформаційному світі на перше місце стає не здатність накопичувати знання, а вміння ними користуватися: вміння спілкуватися, ефективно взаємодіяти в команді, вести здоровий спосіб життя, вміння вірити у власні сили та можливості.

bottom of page